کتاب نام‌ها و يادها جلد دوم

کتاب نام‌ها و يادها جلد دوم

قیمت : 9000 تومان

زمانی‌که کارنامه‌ی هر سال‌تحصیلی دوران معلمی خود را به‌صورت مجموعه‌ای صحافی می‌کردم، خبر ندانشتم که چه کار مهم و با ارزش منحصر به‌فردی را انجام می‌دهم!

آری پس از گذشت سال‌ها از لحظه‌ی ناخوش‌آیند بازنشسته شدن در اول مهر ماه سال ۱۳۸۶ شمسی، مروری برکارنامه‌ی وزین و حجیم  پُر افتخار دوران تدریس علم  ریاضیات، مرا به تهیه‌ی  این اثر بی‌نظیر کشانید. این‌طور به نظر می‌آید تا به‌حال  هیچ معلمی نه تنها در ایران بلکه در سراسر کره‌ی زمین ادعا نکرده که دست به چنین کار ساده و پر حجمی زده باشد و اسامی تمامی عزیزانی را که مدت‌ها در کلاس‌های درس با آن‌ها هم نفس بوده و هر روز ساعت‌ها آن‌ها را به پرواز در آسمان علم و معرفت وادار کرده، یک‌جا داشته باشد!

موقع تنظیم الکترونیکی اسامی، میلیون‌ها خاطره‌ی شیرین چون فیلم‌های مستند قدیمی در ذهنم به نمایش در آمدند و برخود می‌بالیدم که چه سهم به‌سزایی در ترویج علم و خدمت به جامعه‌ی کُردستان ایران داشته‌ام! بسیاری از آن دلبندان به تخصص‌های عالی رسیده و خود منشاء خدمت رسانی به جامعه شده‌اند. اکثر آن‌ها در کسوت معلمی راه  مرا که مسیر عشق است ادامه می‌دهند. باکمال تاٌسف و تاٌثر تعدادی از آن پاره‌های تن، رخت بر بسته و به دیار باقی رفته‌اند. یاد آن‌ها چون پدری فرزند از دست داده بی قرارم نموده و با فرستادن درود و دعای فاتحه  به روان پاک آنان التیامی به دل همیشه بیدار خود می‌دادم. امیداست باز هم موجبات  بیدار باشی دیگر را فراهم کرده باشم.

 پس از اتمام تنظیم الکترونيکي لیست اسامی تمامی عزیزانی که در کلاس‌های درس ساعت‌ها با آنان تعامل، بحث، گفت و شنود رو در رو داشته‌ام و آن‌گاه به‌دور از دغدغه‌های زندگی در آسمان علم و دانش به پرواز درآمده و با اندیشیدن و فکرکردن خود را از جمیع موجودات هستی مستثنی می‌نمودیم و با مهرافشانی و عشق ورزیدن  به مادر همه‌ی علوم یعنی ریاضیات لحظات فراموش نشدنی در تاریخ عمرمان به ثبت  می‌رساندیم. اقدام به ظهور لیست‌ها در سایت اینترنتی شخصی علمی– آموزشی فوادرویال گردید. تا یاد آن زمان‌ها که بهترین دوران عمرمان بود زنده گشته و با تداعی خاطرات مروری برگذشته‌ها داشته باشیم.

 در این روزگار وانفسا که همه‌ی عوامل دست به‌دست هم داده و مجالی برای پرداختن و دیدن  هویت واقعی و من طبیعی خود در آئینه‌ی زمان  نمانده است  و به دلائل مختلف در گذر زمان از هم دور و بی خبر از یکدیگر مانده‌ایم،  فرصتی را برای وزیدن  نسیم مهربانی فراهم آورده‌ام، تا بوی خوش گل‌های عشق و محبت حاصل از آشنایی درعالی‌ترین میعادگاه انسانی یعنی کلاس‌های درس را به مشام آورد.

به جراٌت می‌توان گفت کاری شبيه فیسبوک و تلگرام در دنیای اینترنت جامه‌ی عمل خواهد پوشید، اگر آن عزیزانی که زمانی شاگرد این‌جانب بوده‌اند، در سایت شخصي فوادرویال  نام‌نویسی کنند! آن‌گاه به‌سادگی می‌توانند ضمن نوشتن دیدگاه‌های علمی با دوستان خود نیز تبادل نظر نمایند. در آن‌صورت فضای مجازی شبیه کلاس‌های سابق که توسط این‌جانب در شادی و شور اداره می‌شد، برقرار گردیده  و قطعاً مایه‌ی سلامتی  روح  و روان همه‌ی ما خواهد بود.

 یادتان گرامی، ایام به‌کام و زندگیتان پر از شادی     

باز هم مجموعه کارنامه‌های دوران خدمت معلمي خود را ورق زدم، اين‌بار توجهم به اسامي معلمان و کادر اداره کننده‌ی مدارسي افتاد که در آن‌جاها تدريس کرده‌ام. راستي چقدر زود گذشت!  باز هم تداعي خاطرات.

آن‌زمان که جلسه‌ی درس با متعلمان به پايان مي‌رسيد و جهت تمديد انرژی و مهيّا شدن برای رفتن به جلسه‌ای ديگر و زمزمه‌ی محبت و پرواز در آسمان معرفت  با جمعي ديگر از مشتاقان کسب علم و دانش، به دفتر آموزش يا اتاق معلمان مي‌رفتيم تا با نوشيدن چای گلويي تر کنيم و برای چند دقيقه ريلکس فکری برقرار نموده و استراحتي به ستون فقرات داده شود، تازه برخوردی از نوع ديگر و مهرافشاني با انسان‌هايي آغاز مي‌گرديد که وضعيتي مشابه هم داشته و همه سرد و گرم چشيده‌ی روزگار بودند!

   آری هميشه بهترين و گزيده‌ترين عبارات و جملات را در بهم‌رسيدن معلمان بايد جستجو کرد. چون‌که در آن جمع افاضل مجموعه‌ی تمام شاخه‌های علم به‌کار گرفته مي‌شوند تا با خلق صحنه‌ای غريب هم خستگي از تن به‌در شود و هم با حيران نمودن سايرين گوشه‌ای از ذکاوت و شگردهای فکری خود را به معرض نمايش بگذارند.  در ميان گپ‌زدن‌های آنان همه جور مزه‌ها قابل چشيدن و گاهي نيش‌زدن‌ها و حرف‌های تلخ و ناخوش‌آيند يک نفر بيشتر از جُک‌ها و لطايف شيرين طرف‌دار پيدا مي‌کرد! گاه طنين خنده‌ها تبديل به قهقهه شده و ناظم آموزشگاه برای حفظ حرمت معلمان، درب اتاق را  بسته تا متعلم کنجکاو گذرا از جلو اتاق متوجه اين سرور اختصاصي معلمانش نگردد!

باز هم تصميم گرفتم با تنظيم الکترونيکی اسامي آن همراهان، ميليونها خاطره‌ی شيرين را در سايت علمي-آموزشي فوادرويال به اکران بگذارم تا بذر شادی به ذهن آن هم‌سفران پاشيده گردد و در اين روزگار غريب که همه جور اسباب نگراني و اضطراب از زمين به آسمان مي‌بارد! مخصوصاً برای بازنشسته‌ها، فرصتي برای يک لبخند زدن کوچک را فراهم نمايم. با کمال تاًسف و تاًثر برخي از آن عزيزان به ديار باقي شتافته، با دعای فاتحه  برايشان بهشت برين را خواهانم.

خواننده‌ی ارجمند، ممکن است شما هم زماني در محضر عده‌اي از معلمان ذکر شده در اين مجموعه، کلماتي را آموخته باشيد. پس شما هم با من در اين صفحات گشتي بزنيد.

کنج‌کاوانه به دفاتر دوران تحصيل خودم مراجعه نمودم. اسامي هم‌کلاسي‌هایم را يافتم و بي‌نهايت خاطره برايم زنده شدند! متاٌسفانه اسم کوچک بعضي‌ها  ‌ها

ها را ننوشته بودم و يا ... بعد به ياد معلمان گران‌قدر خودم افتادم که چون تعداد آن‌ها نسبت به تعداد شاگردانم بسيار بسيار کم‌تر بود، به‌راحتي توانستم ليست‌ها را تهيه و به ديجيتالي کردن نوشته‌ها مبادرت بورزم. لذا مجموعه‌ای بي‌نظير تحت عنوان نام‌ها و يادها  فراهم شد.

به دليل پُرحجم بودن ليست‌ها و تعداد زياد اسامي شاگردانم تصميم گرفتم که مجموعه‌ی نام‌ها و يادها را در دو جلد مجزّا آماده برای چاپ بنمايم.

جلد اول کتاب نام‌ها و يادها  شامل سه مجموعه اسامي است.

  1. مجموعه اسامي معلمان گران‌قدر فواد
  2. مجموعه اسامي هم‌کلاسي‌های دوران تحصيل فواد
  3. مجموعه اسامي هم‌کاران فرهنگي دوران خدمت معلمي فواد

جلد دوم کتاب نام‌ها و يادها شامل مجموعه اسامي دانش‌آموزان و دانش‌جويان و معلم‌های تحت تدريس فواد مي‌باشد. 

                                  سيد محمد فواد  ابراهيمي

                                                                            

محصولات مشابه