کتاب انجمن رياضي کردستان ايران

کتاب انجمن رياضي کردستان ايران

قیمت : 20000 تومان

در دهه‌ی آخر قرن بيستم ميلادي رياضي‌دانان و دانشمندان برجسته، با توجه به نقش و اهميتي كه رياضيات در پيشرفت علوم بشري، صنعت و تكنولوژي، اكتشافات فضايي و تحولات شگرف زندگي انساني و ... دارد، درصدد ارج‌نهادن به اين علم مادر تمامي علوم برآمدند و پيشاپيش سال 2000 ميلادي را سال جهاني رياضيات ناميدند.

بر اين اساس و بنا به عرق و علاقه‌اي كه در معلمان راستين و عاشق رياضيات نسبت به علم رياضي وجود دارد، معلمان رياضي استان كردستان، جاي بستر و فضاي مناسبي كه بتواند در سال جهاني رياضيات، عظمت و والايي علم رياضي را آن‌گونه كه شايسته‌ی نام آنست، ارج بنهد، خالي ديده و به فكر ايجاد چنان فضايي افتادند. لذا اولين جرقه‌ی فکری براي تاًسيس انجمني رياضي در شهر سنندج توسط يكي ازشاگردان مكتب رياضيات زده شد و در اواخر سال  1995 ميلادي، يعني پنج سال قبل از فرارسيدن سال جهاني رياضيات، اقدامات اوليه براي تشكيل انجمن رياضي استان كردستان آغاز گرديد. با استناد به مدارك موجود در آرشيو فعلي انجمن، خلاصه و شمه‌اي از روند شكل‌گيري انجمن و نگاهي به وضعيت آن، به رشته‌ی تحرير در آمده است.

 در روز يكشنبه  9 / 10 / 1375 ( سال 1995 ميلادي ) بنا به ضرورت‌هاي زير پيش‌نهاد تشكيل انجمن رياضي استان كردستان توسط سيدمحمدفواد ابراهيمي  معلم رياضي و شاگرد مکتب رياضيات در جمع دبيران رياضي سراسر استان كردستان در محل اداره‌ی كُل آموزش و پرورش استان واقع در خيابان اكباتان سنندج مطرح گرديد.

  • ايجاد فضاي متعالي و آزاد براي تجمع معلمان و علاقمندان رياضي و ارتباط آنان براي آشنايي و دوستي و زمينه‌ی پژوهش و تبادل نظر به روش جدا از اصول اداري و رسمي و كلاسيك و بدور از هياهوي كلاس و درس و گذراندن اوقات خارج از برنامه در يك محيط علمي و مناسب.
  • گستردن و ترويج فرهنگ رياضي در استان كردستان با پذيرفتن اين‌كه، ستون و اساس هر گونه تفكر و انديشه‌اي پايه بر رياضيات دارد.
  • هم‌گامي با ساير استان‌هاي كشور ايران كه قبلاً  انجمن رياضي تشكيل داده و يا در حال تشكيل آن بودند. تا آن موقع فقط پنج استان كشور اعلام كرده بودند كه انجمن رياضي دارند و يا در حال تشكيل آن هستندكه عبارتند از: استان خراسان، استان اصفهان، استان فارس، استان كرمان و استان چهار محال. در نتيجه  انجمن رياضي استان كردستان ششمين  انجمن رياضي استاني در كشور بود كه به‌صورت خودجوش تاٌسيس گرديد.
  • استقبال شايسته از حركت جهاني در سال2000 ميلادي كه از سوي سازمان يونسكو "سال جهاني رياضيات" نام گرفته بود. در ايران نيز ستادي در آن زمينه پديد آمده بود و مي‌رفت تا با سال 2000 ميلادي هم‌ساز گردد. به‌عبارت ديگر در كشور ايران نيز هم‌گام با ساير كشورها حركتي انجام گرفته و استان كردستان كه در زمينه‌ی رياضيات نيروهاي خوب و فعال داشت، مي‌بايست در آن حركت سهيم باشد. لذا معلمان رياضي استان كردستان از پنج سال پيش از رسيدن به سال جهاني رياضيات خود را براي ارج نهادن به مادر تمامي علوم آماده كردندكه شايد در ميان تمام استان‌هاي ايران كم نظير بود.
  • رفع دشواري‌ها و نارسايي‌هاي آموزش رياضيات در مراكز آموزشي با استفاده از همه‌ی نيروهاي جامعه. زيرا تنها كادر اداره‌ی آموزش و پرورش، قادر به حل همه‌ی دشواري‌ها نبوده و نخواهد بود.

محصولات مشابه